Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sony Ericsson F305 - znovuzrozená řada F - recenze

Sony Ericsson F305 - znovuzrozená řada F - recenze

Tato modelová řada by nově měla přinášet telefony, jejichž hlavním lákadlem bude mobilní zábava. Jak tohle splňuje model F305 se dozvíte v našem testu.


Martin Soukup - dnes [11:15] (zobrazeno: 60x), oblíbenost příspěvku: hodnocení článku: 4 z 5


 F305_34.jpgF305_33.jpg

Nejprve trocha historie. Písmeno F se neobjevuje v označeních telefonů švédsko-japonského výrobce poprvé. V roce 2004 uvedl Sony Ericsson na trh model F500i, a svým právě na tento model navazuje. Také F500i se ve své době snažila ulovit zákazníky na zábavu, což kromě v té době ne zcela obvyklého přehrávání MP3, polyfonních melodiích o 40 hlasech, nebo podporou Java MIDP 2.0 dokazoval a originálním příslušenstvím ve formě gameboardu EGB-10. Nyní po více než čtyřech letech znovuotevírá tuto řadu model F305. Pojďme se tedy podívat, co může uživateli nabídnout.    

Pamatujete se na Gameboard? To bylo hraní. :-)

Konečně kvalitní "vysouvák"

Když jsem před nedávnem recenzoval G705, její největší slabinou byla vůle v konstrukci vysouvání. Nyní s F305 musím říct, že se u Sony Ericssonu snad blízká na lepší časy. Po konstrukční stránce totiž není tomuto telefonu co vytknout. F305 je prodávána v bílém a černém provedení. V ruce jsem měl obě verze (bílou jen krátce), a osobně se mi více zamlouvá černá. Obě verze spojuje elegantní zaoblený design a kvalitní materiály. Celý telefon je z lesklého materiálu, kromě zadního krytu baterie. Kryty baterie jsou mimochodem v balení dva. Vyměnitelný je i přední kryt okolo displeje. Možnosti vlastní customizace jsou tak bohaté. Za velmi povedené považuji i ovládací prvky. Jak navigační kříž, tak ostatní tlačítka na vrchním krytu jsou velmi dobře dostupná a snadno se ovládají. F305 přidává navíc nad displejem dvě speciální herní tlačítka, a místo menu činností i tlačítko pro přímý vstup do nabídky her. Výčet ovládacích prvků doplňuje na pravém boku spoušť fotoaparátu a ovládání hlasitosti. Slot pro paměťové karty je na horním boku, konektor Fast port na boku levém. Velmi povedená je i numerická klávesnice, která má optimální stisk a dává při psaní uživateli jasnou odezvu. To vše dohromady, spolu s takřka ideálními rozměry a hmotností, dávají F305 výborný základ. Jeho celkové provedení by mu mohli závidět mnozí dražší kolegové tohoto výrobce.


F305_04.jpgF305_05.jpgF305_06.jpgF305_07.jpg

F305_23.jpgF305_24.jpgF305_31.jpgF305_25.jpg
F305 ze všech stran

F305_42.jpgF305_36.jpgF305_28.jpg
Balení obsahuje dva zadní kryty.

Pojďme si tedy hrát

Netradičně budu pokračovat tím hlavním, čím má F305 oslovit zejména. Jejím hlavním lákadlem je zábava a to jsou zejména hry. Těch v telefonu najdete jedenáct přímo nainstalovaných, a k tomu dalších padesát na přiložené paměťové kartě s kapacitou 512MB. To je úctyhodné číslo, a už jen pokud vezmeme cenu přiložených her, je vyšší než za kterou se přístroj prodává. Jejich samotné hraní je velmi pohodlné nejen díky kvalitním ovládacím prvkům, ale také díky pohybovému senzoru, který využijete v mnoha hrách. A tak například můžete v Bowlingu místo ovládání tlačítky, prostě jen telefonem máchnout v ruce tak, jako když házíte opravdovou koulí. V Black Bass Fishing si zase přímo nahodíte návnadu a možná i ulovíte rybu. Pokud znáte Nintendo Wii, jistě víte o co se jedná. Hry navíc využívají výborné stereo reproduktory, které hrají velmi dobře a nahlas, a podobný kvalitní zvuk jsem u Sony Ericssonu naposledy slyšel v modelu W550, který však měl reproduktor pouze jeden.

F305_16.jpgF305_27.jpgF305_13.jpg
Pro větší zážitek z hraní má F305 navíc dvě tlačítka a jeden reproduktor, plus kvalitní ovládací kříž. 

Zábava, to však nejsou jen hry. Proto i F305 umí samozřejmě přehrát MP3, a to díky již zmíněným stereo reproduktorům i velmi nahlas bez sluchátek, která však v balení nechybí. Přehrávač je již tradiční, nechybí mu žádná důležitá funkce včetně možnosti minimalizace. V telefonu najdete také FM rádio, to si ale bez sluchátek tvořících anténu nepustíte, nebo funkci  Track ID.

Přehrávač MP3 se od jiných SE neliší.

Ani na fotoaparát se nezapomnělo, a tak si můžete vyfotit snímky až do rozlišení 1600x1200 bodů, což odpovídá výkonu 2 Mpix fotoaparátu. Nechybí ani natáčení videa, byť  v historickém rozlišení 176x144 bodů. Fotoaparátu chybí autofocus a nemá ani přisvětlovací diodu, takže kvalitní fotografie v šeru neuděláte, to samé platí i pro makro. Na druhou stranu díky tomu fotí velmi rychle a venkovní snímky jsou dostatečně kvalitní, takže hlavní účel rychlého obrazového zápisníku splňuje velmi dobře. Zamrzí však chybějící aplikace na jejich další úpravu, jaké běžně SE do svých telefonů dává.

F305_26.jpgF305_30.jpg
Fotoaparát má 2 megapixely, ale postrádá Autofocus.

Menu fotoaparátu tak jak ho známe i z ostatních modelů výrobce.

Ukázkové fotografie

Potud tedy slouží F305 zábavě velmi dobře až výborně. Je zde však i několik negativních vlastností, které nemohu opomenout. Tou nejzásadnější je pro mě rozlišení displeje. Na dnešní dobu je přece jen 176x220 málo, a zvlášť pokud je telefon koncipován jako herní. S tím souvisí i jeho celková velikost s úhlopříčkou pouze 2“. Prostor pro jeho zvětšení na telefonu rozhodně je.  Další věcí, kterou přístroj neumí, jsou vlastní schémata. Telefon má v sobě 4 základní schémata (ani jedno flash) a další do něho prostě nedostanete. U mnohých uživatelů Sony Ericssonů jsou navíc právě schémata velmi oblíbená, a když si navíc uvědomíte, že i daleko nižší modely jako T280, nebo T303 si se schématy rozumí.... Zde opravdu Sony Ericsson šetřit nemusel.

Písmo je tenčí než na jiných SE, další schémata než 4 předinstalovaná do telefonu nedostanete.

Práce mi ale moc nevoní

Cílovou skupinou tohoto telefonu jsou mladí lidé, kterým má posloužit jako zábavný nástroj. Přesto by telefon měl zvládnout alespoň věci, které jsou pro tohoto výrobce delší dobu standardem. F305 se na první pohled tváří jako běžný Sony Ericsson, ale při bližším zkoumání zjistíme, že přišla s některými změnami. Proč tomu tak je? F305 je spolu s S302 a W302 telefonem postaveným na platformě od společnosti Sagem. A tak i když se menu tváří jako u ostatních Sony Ericssonů, vlastně to Sony Ericsson není.

Začneme popořadě a to adresářem. Pozitivní novinkou je možnost volby zobrazení kontaktů umístěných v telefonu na SIM, nebo obojího najednou. Zachována zůstala bohatá nabídka údajů, včetně přiřazení obrázku, adres nebo narozenin uživatele. Negativními změnami jsou zobrazení kapacity pouze v procentech (odhadem je kapacita 1000 kontaktů) a zejména nemožnost odeslání a příjem všech kontaktů přes Bluetooth. Ten má bohužel i další omezení. Telefon si přes BT neporadí s příjmem java her a aplikací, do přístroje je tak dostanete jedině uložením na paměťovou kartu do složky Jiné. Neporadí si ani se synchronizací kontaktů či kalendáře, protože tohle vůbec F305 nepodporuje. PC Suite tento telefon prostě nezná. Tím jsou omezeny všechny organizační funkce, kde navíc zcela chybí poznámky. Co se týká práce se zprávami, i F305 podporuje SMS, MMS a EMAIL. Pohodlnému psaní velmi přispívá kvalitní klávesnice.

Na první pohled vše standardní, ale možnosti jsou ve skutečnosti omezené. Jediná aplikace v telefonu - World Clock 3D

F305 podporuje připojení přes USB kabel pouze jako Mass Storage, nebo HW modem. Navíc ovladač modemu stažený přímo ze stránek výrobce přímo pro tento model hlásí F305 jako nekompatibilní zařízení, a tak GPRS/ EDGE zatím využijete jen v přístroji samotném. V telefonu však nenajdete žádnou verzi Net Frontu, ale obyčejný Open Wave prohlížeč. Operu Mini naštěstí nainstalovat lze. Funkční je také Jimm, ale jeho praktickému použití brání další špatná vlastnost. F305 totiž nepodporuje multitasking, a tak kromě přehrávače MP3 si na pozadí nemůžete nechat běžet nic jiného. Tohle mě opravdu překvapilo, protože multitasking je u SE standardem opravu velmi dlouho, a to i u nižších modelů. Posledním menším zklamáním je pro mě absence správce činností. Chybí multitasking, takže na jednu stranu je to i logické, ale na zobrazení událostí, záložek a zkratek přes tohle menu jsem si také již hodně zvyknul a rozhodně je jedním z plusů výrobků Sony Ericssonu proti konkurenci.

Závěrem

Ač by se podle poslední kapitoly mohlo zdát, že F305 není moc povedená, není tomu tak. Jeho cílovou skupinou jsou děti a mladiství, jejichž hlavní starostí je trumfnout svoje vrstevníky v možnostech hraní, fotografování, přehrávání hudby atd. Z tohoto hlediska jim F305 poslouží velmi dobře. Pokud by výrobce zbytečně nešetřil na rozlišení displeje, chybějících schématech a multitaskingu, posloužila by dokonce výborně. Kapitola o F305 jako pracovního nástroje jsem však v v recenzi nemohl vynechat, protože některá omezení jsou z mého pohledu naprosto zbytečná a nelogická. Jejich absence také může odradit případné zájemce i z řad trochu starších uživatelů a tím se více zúžila cílová skupina potencionálních zákazníků. Pro F305 tedy platí jednoduchá rovnice. Chcete jen zábavu a hry? Jděte do ní. Chcete občas i něco navíc a mít opravdový Sony Erisccon? Poohlédněte se jinde, za podobné peníze dostanete víc například u modelů G502, Z750, nebo S500/W580.

Proč ANO:

Výborné dílenské provedení

Celkem 61 her a 512MB paměťová karta v balení

Pohybový senzor

Kvalitní klávesnice

Kompaktní rozměry a hmotnost

Proč NE:

Displej s rozlišením pouze 176x220 bodů

Nepodporuje oblíbená schémata

Omezení Bluetooth

Chybějící multitasking

Nepodporuje spojení s PC přes PC Suite

Na trhu jsou jiné, a opravdové Sony Ericssony bez omezení

 

Sony Ericsson F305 - fotogalerie před recenzí

Sony Ericsson F305 - fotogalerie před recenzí

Herní Sony Ericsson F305 se již zabydlel v českých e-shopech a pokud po něm pokukujete, určitě nezmeškejte naši připravovanou recenzi, kde se dozvíte mnoho zásadních informací a postřehů. Ještě před ní přinášíme tradiční fotogalerii.


Jiří Havrlant - 14.12.2008 [16:28] (zobrazeno: 379x), oblíbenost příspěvku: hodnocení článku: 1 z 5


F305_01.jpg

F305_03.jpg

F305_04.jpg

F305_02.jpg

F305_05.jpg

F305_06.jpg

F305_07.jpg

F305_15.jpg

F305_23.jpg

F305_31.jpg

F305_08.jpg

F305_39.jpg

F305_16.jpg

F305_32.jpg

F305_24.jpg

F305_09.jpg

F305_40.jpg

F305_33.jpg

F305_25.jpg

F305_10.jpg

F305_17.jpg

F305_41.jpg

F305_34.jpg

F305_11.jpg

F305_26.jpg

F305_42.jpg

F305_18.jpg

F305_35.jpg

F305_19.jpg

F305_27.jpg

F305_12.jpg

F305_20.jpg

F305_36.jpg

F305_28.jpg

F305_13.jpg

F305_21.jpg

F305_37.jpg

F305_29.jpg

F305_14.jpg

F305_22.jpg

F305_38.jpg
F305_30.jpg

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky sony ericsson F 305

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jen kopíruješ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Psycho69, 8. 1. 2009 20:10)

jen kopíruješ!!!!!